W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - różne zdjęcia



 

Polak z Bydgoszczy wcielony do niemieckiego lotnictwa (Luftwaffe) i służący następnie w jednej z jednostek obrony przeciwlotniczej.

 

Ta sama osoba co na fotografii powyżej. Zdjęcie zostało wykonane jakiś czas później, o czym świadczy wyższy stopień.

 

Ślubna fotografia Polaka służcego w Wehrmachcie (rodem z Gdyni) i jego żony Hanny. Na mundurze widoczna jest Srebrna Odznaka za Rany (Verwundetenabzeichen in Silber). 1943 r.

 

Trzech pochodzących z Bydgoszczy braci, od lewej: Janusz, Zygmunt i Tadeusz P. na wspólnej fotografii wykonanej w atelier. Wszyscy trzej służyli w Wehrmachcie, a następnie Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (Janusz w 3 Dywizji Strzelców Karpackich we Włoszech, a Zygmunt i Tadeusz - w Wielkiej Brytanii).

 

Jan Szablewski, urodzony 3 lipca 1926 r. w Kościerzynie, w mundurze Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitdienst - RAD), wcielony następnie do Wehrmachtu.

 

Jan Szablewski w mundurze RAD.

 

Pierwsza strona listu dowódcy kompanii adresowanego do matki Jana Szablewskiego w sprawie jego zaginięcia na froncie. Stało się to 5 lipca 1944 r. na skutek ataku bombowego przeprowadzonego przez alianckie samoloty, w rejonie Montpellier w południowej Francji.

 

Pierwsza strona książeczki żołdu (Soldbuch) Bolesława Cichockiego, urodzonego w Duisburgu w Niemczech, dorastającego w Gdyni, wcielonego przymusowo do Wehrmachtu w 1942 r. i służącego do końca wojny w stopniu Obergefreitera.

 

Dowód osobisty Polaka w wieku poborowym wpisanego na DVL ("Ausweis der Deutschen Volksliste"). Edward R. urodził się 17 marca 1923 r. w miejscowości Kwieki koło Czerska. W urzędzie w Chojnicach 19 marca 1942 r. wpisano go na DVL (III grupa), nadając niemieckie obywatelstwo do odwołania (widoczna pieczęć "Der Ausweisinhaber besitzt die deutsche Staatsangehörigkeit auf Widerruf").

 

Zewnętrzna strona (okładka) dokumentu należącego do Edwarda R.

 

Zaświadczenie repatriacyjne dla weterana Wehrmachtu z Koronowa na Pomorzu, powracającego po II wojnie światowej. Na górze widoczna adnotacja "żołnierz armji niemieckiej Volkslista 3 (na odwołanie)", poniżej (często spotykany w II połowie lat 40.) zapis kraju naszych zachodnich sąsiadów małą literą ("niemcy").

 

List z niemieckiego urzędu ds. kombatantów Wehrmachtu Deutsche Dienststelle (WASt) do Adama Hojdy, badacza wojennych losów Józefa Tuska, w sprawie przebiegu służby tego żołnierza w Wehrmachcie.

 

List z niemieckiego urzędu ds. kombatantów Wehrmachtu Deutsche Dienststelle (WASt) do Adama Hojdy, badacza wojennych losów Józefa Tuska, w sprawie przebiegu służby tego żołnierza w Wehrmachcie, szczegółów dotyczącego dostania się przezeń do niewoli oraz rzekomego przekazania do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (strona 1).

 

List z niemieckiego urzędu ds. kombatantów Wehrmachtu Deutsche Dienststelle (WASt) do Adama Hojdy, badacza wojennych losów Józefa Tuska, w sprawie przebiegu służby tego żołnierza w Wehrmachcie, szczegółów dotyczącego dostania się przezeń do niewoli oraz rzekomego przekazania do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (strona 2).

 

List z Ministry of Defence (brytyjsiego Ministerstwa Obrony) do Adama Hojdy, badacza wojennych losów Józefa Tuska. Pismo dotyczy rzekomej służby Józefa Tuska w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W zbiorach archiwum Ministry of Defence nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego, jakoby Józef Tusk był żołnierzem Wojska Polskiego pna Zachodzie w latach 1939-1945.

 

Brytyjski formularz jeniecki (PoW form) Josefa Tuska z informacją na temat rzekomego przekazania tego żołnierza z niewoli do Polskich Sił Zbrojnych 24 listopada 1944 r.



Źródła:

  • zbiory własne
  • fotografie otrzymane dzięki uprzejmości: Pana Wojciecha Bojarskiego, Pana Adama Hojdy, Pana Sebastiana Piskora, Pana Jacka Puścikowskiego
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej