W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Karol Cholewa


Karol Cholewa

Karol Cholewa urodził się 1 lipca 1924 r. w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim (rodzice Karol i Ewa z domu Lipowczan). Jego bratem był Jan Cholewa, późniejszy wybitny pilot Polskich Sił Powietrznych, kawaler najwyższych wojennych odznaczeń. Szkołę powszechną ukończył w rodzinnym mieście, następnie podjął pracę w ustrońskich zakładach "Kuźnia". Jako nastolatek aktywnie brał udział w życiu lokalnego harcerstwa.

Po wybuchu II wojny światowej i wcieleniu jego rodzinnych stron do III Rzeszy jego rodzina podpisała volkslistę i otrzymała III grupę. Ok. 1941 r. Cholewa na pobliskiej górze Chełm koło Goleszowa ukończył kurs szybowcowy, organizowany przez Niemców dla lokalnej młodzieży pod patronatem paramilitarnej organizacji NSFK (Nationalsozialistisches Fliegerkorps - Nazistowski Korpus Lotniczy). Po ukończeniu 18 lat w połowie 1942 r. został powołany do armii niemieckiej. Z uwagi na ukończone wcześniej szkolenie szybowcowe trafił do lotnictwa - Luftwaffe. Początkowo miał trafić do personelu latającego, jednak z uwagi na słabą znajomość języka niemieckiego skierowany został ostatecznie do personelu naziemnego. Po kursie rekruckim, około października 1942 r. przydzielony został do kompanii technicznej szkoły pilotażu A/B 124 na lotnisku Metz-Frescaty w zaanektowanej przez Niemcy Lotaryngii (Technische Kompanie Flugzeugführerschule A/B 124), gdzie szkolony był na mechanika samolotowego w najniższym stopniu niemieckiego lotnictwa (Flieger).

Zginął śmiercią samobójczą podczas pełnienia warty 26 grudnia 1942 r. ok. 18.30, strzelając sobie w głowę ze służbowej broni. Według relacji jego kolegów z jednostki, Polaków z Ustronia, w dłoni jego martwego ciała znaleziono Krzyż Harcerski. Po ekshumacji od 1958 r. spoczywa na cmentarzu w mieście Andilly we wschodniej Francji, w pobliżu granicy szwajcarskiej.


Wojciech Zmyślony


Źródła:

  • przebieg służby z Deutsche Dienststelle (WASt)
  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości Pana Ludwika Lipowczana i Pani Nelly Tomaszek
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej