W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Stefan Jagla


Stefan Jagla

Stefan Jagla urodził się 15 grudnia 1925 r. w Rudzie Śląskiej. Wychowywał się w licznej rodzinie (miał czterech braci i siostrę), jego rodzice prowadzili małe gospodarstwo. W 1939 r. ukończył szkołę powszechną. Po przegranej przez Polskę kampanii wrześniowej jego rodzinny Śląsk został wcielony do III Rzeszy. 15 listopada 1940 r. w Bielszowicach Jagla rozpoczął naukę zawodu w piekarni, po półtora roku przeniósł się do innej. 8 lutego 1943 r. zdał egzamin czeladniczy.

18 grudnia 1943 r. został powołany do Wehrmachtu. Trafił do lekkiej artylerii. Po krótkim pobycie w koszarach w Niemczech wyjechał do Francji i 1 stycznia 1944 r. przybył do La Rochelle, gdzie rozpoczął szkolenie rekruckie. Po czterech miesiącach został przerzucony nad granicę hiszpańską, skąd po inwazji w Normandii w czerwcu 1944 r. został przeniesiony ze swoim oddziałem do Nicei, a następnie do Marsylii. Po lądowaniu Amerykanów we Francji południowej został przerzucony ze swoją jednostką do Włoch. Po Nowym Roku 1945 r. dowiedział się, że jego rodzinny Śląsk został zajęty przez Armię Czerwoną i postanowił zdezerterować. W połowie lutego 1945 r. pełniąc wartę razem z kolegą Polakiem uciekł i dołączył do włoskich partyzantów, następnie został przekazany żołnierzom amerykańskim i wreszcie do bazy 2 Korpusu Polskiego koło Neapolu. 3 maja 1945 r. przed gen. Władysławem Andersem złożył polską przysięgę. Służył w jednym z pułków artylerii 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty. Odznaczony został medalami pamiątkowymi (War Medal 1939-1945, odznaka 2 Korpusu Polskiego). W Wehrmachcie dosłużył się stopnia Gefreitera, w Polskich Siłach Zbrojnych starszego szeregowca.

W 1946 r. z 2 korpusem został przerzucony do Wielkiej Brytanii, gdzie doczekał jego rozwiązania. Wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, skąd ostatecznie zwolnił się 16 czerwca 1949 r. Jako cywil ciężko pracował w fabryce chemicznej, a następnie w kuchni i piekarni należących do Manchester University. W 1953 r. ożenił się, a w 1955 r. został zatrudniony w piekarni swego teścia, wkrótce odkupił ją. Jako jej kierownik zatrudniał 9 osób. W 1986 r. ze względu na kłopoty zdrowotne sprzedał piekarnię i przeszedł na emeryturę. Po śmierci żony ożenił się po raz drugi i w 1993 r. przeprowadził się na Maltę. Obecnie mieszka w miejscowości Saint Paul's Bay, regularnie odwiedza Polskę i rodzinny Śląsk.


Wojciech Zmyślony


Źródła:

  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości Pana Stefana Jagli
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej