W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Lucjan K.


Lucjan K. urodził się 29 listopada 1922 r. w Chełmży koło Torunia. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły powszechnej w 1937 r. przez blisko trzy lata kształcił się w rodzinnym warsztacie na ślusarza, po czym od 1939 r. pracował w tym fachu w cukrowni w Chełmży. We wrześniu 1939 r. nie brał udziału w walkach. Pod okupacją jego rodzinne miasto znalazło się na terenach zaanektowanych do Niemiec jako Prusy Zachodnie. W rezultacie narodowościowej polityki III Rzeszy wobec Polaków narzucona mu została volkslista - został wpisany do III grupy.

W październiku 1942 r. został powołany do Wehrmachtu. 19 października trafił na szkolenie do 3 kompanii 118 zmotoryzowanego batalionu szkolnego piechoty w Kaiserslautern (3 Kompanie, Infanterie-Ausbildungs-Bataillon [motorisiert] 118). Po ukończeniu kursu trafił do kompanii marszowej 118 batalionu zapasowo-szkolnego grenadierów (Marschkompanie, Grenadier-Ersatz- und Ausbildungs-Bataillon 118). Batalion ten powstał w wyniku reorganizacji i pozbawienia pojazdów mechanicznych 118 zmotoryzowanego batalionu szkolnego piechoty. 20 marca 1943 r. Lucjan K. z kompanią marszową odszedł na front jako uzupełnienie strat jednostek liniowych. Trafił zapewne do Afryki Północnej, gdzie jeszcze w tym samym 1943 r. dostał się do niewoli.

Od 25 lipca 1943 r. przebywał na terenie Wielkiej Brytanii. Zgłosił się ochotniczo do służby w Wojsku Polskim i 3 sierpnia tego roku został skierowany do Bazy Sił Powietrznych w Blackpool, gdzie wcielono go do lotnictwa. Na potrzby ochrony w wypadku dostania się do niewoli przyjął pseudonim Lucjan Bogucki. 1 października 1943 r. został skierowany do polskiej szkoły pilotażu początkowego 25 EFTS w Hucknall (zapewne jako "aircrafthand", czyli żołnierz lotnictwa bez konkretnej specjalności), a 25 maja 1944 r. powrócił do Blackpool. Od 14 lipca 1944 r. służył w 131 Skrzydle Myśliwskim, a od 7 lutego 1945 r. w 6302 eszelonie obsługowym 302 Dywizjonu Myśliwskiego "Poznańskiego" jako kierowca ciężarówki. Jesienią 1946 r. w związku z planowanym rozwiązaniem Polskich Sił Powietrznych powrócił do Wielkiej Brytanii z całym 131 Skrzydłem. Szybko zgłosił się na wyjazd do kraju i już w maju 1947 r. powrócił do Polski. Zdemobilizował się w stopniu kaprala i Leading Aircraftmana. Jego późniejsze losy pozostają nieznane.


Wojciech Zmyślony



Źródła:

  • przebieg służby z Deutsche Dienststelle (WASt)
  • przebieg służby ze Stowarzyszenia Lotników Polskich
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej