W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Polecane linki


Poniżej prezentuję zbiór linków do stron i pojedynczych artykułów poświęconych służbie Polaków w Wehrmachcie i obcych armiach. Większość artykułów jest w języku polskim:


Antoni Borek
Historia polskiego żołnierza Wehrmachtu, później 1 Dywizji Pancernej, który zginął tragicznie po zakończeniu wojny w Belgii.

Czesław Knopp
Strona polskiego żołnierza Wehrmachtu (m.in. wojsk pancernych na froncie wschodnim) i 2 Korpusu Polskiego, promująca jego książkę wspomnieniową pt. "Przez Stalingrad do Londynu". Dostępne są także materiały audio (interesujący wywiad radiowego z autorem).

Ewald Cebula
Biogram futbolisty-reprezentanta Polski, który w czasie wojny trafili do Wehrmachtu, a następnie do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

Alojzy Gallus
Prasowa notatka o odnalezieniu po latach ciała poległego w 1944 r. w południowej Francji Polaka, a następnie dotarciu do jego rodziny.

Gestapo prosiło
Artykuł z "Gazety Wyborczej" na temat piłkarzy ze Śląska grających w niemieckich drużynach i służących w niemieckim wojsku w latach II wojny światowej.

Henryk Lamparski
Niesamowita historia poszukiwań przez wychowywanego przez przybranych rodziców Brytyjczyka Rogera Taylora prawdziwego ojca i matki: ojcem okazał się być pochodzący z Grudziądza Henryk Lamparski, w czasie wojny żołnierz Wehrmachtu, a potem 2 Korpusu Polskiego. Po wojnie przez Szkocję powrócił do Polski.

Joseph Stawinoga
Wieś liczy na spadek po kloszardzie z Wolverhampton
Częstochowscy krewni brytyjskiego kloszarda
Artykuły poświęcone życiu słynnego na całą Anglię pustelnika Polaka Józefa Stawinogi, byłego żołnierza armii niemieckiej, służącego rzekomo w Waffen-SS.

Józef Tusk
Solidnie opracowany biogram Józefa Tuska - chyba najsłynniejszego polskiego wehrmachtowca - słynnego niestety nie z uwagi na swoje (jakkolwiek pojęte) zasługi, lecz z powodu wykorzystania faktu jego wcielenia do Wehrmachtu w kampanii politycznej w 2005 r.

Moje przeżycia wojenne 1939-1945
Obszerne wspomnienia Polaka z Pomorza wcielonego do Wehrmachtu i służącego w Grecji, który następnie trafił do 2 Korpusu Polskiego i walczył na froncie włoskim.

Najlepsza pogoda w całych Czechach
Artykuł ze wspomnieniami Polaka z Jabłonkowa na Śląsku Cieszyńskim, który jako niemiecki żołnierz walczył pod Monte Cassino, a potem w szeregach 2 Korpusu Polskiego na froncie włoskim.

Polacy w armii niemieckiej
Artykuł poświęcony Polakom w armii niemieckiej służącym w pomocniczych formacjach tzw. Hiwi.

Polacy w Wehrmachcie
Po wielu latach istnienia i długim okresie funkcjonowania w mediach zagadnienia pt. "Polacy w Wehrmachcie" również i polska Wikipedia postanowiła dodać artykuł pod takim tytułem jako swoje hasło.

Przodkowie w CK armii
Strona dla osób poszukujących informacji o swoich krewnych i przodkach, którzy służyli w armii austro-węgierskiej.

Przypadki rekruta Wiczlińskiego
Artykuł z "Gazety Wyborczej" poświęcony losom Polaka, weterana bitwy nad Bzurą, następnie wcielonego do Wehrmachtu, skąd (po wzięciu do niewoli przez Amerykanów) trafił do 2 Korpusu Polskiego.

Stefan Arczyński
Życiorys Polaka z III Rzeszy, w czasie II wojny szeregowego Luftwaffe, a po niej artysty fotografika.

Tadeusz Wojciechowski
Wspomnienia wojenne Polaka wcielonego do Wehrmachtu, a następnie przyjętego do Pułku Ułanów Karpackich 2 Korpusu Polskiego.

The Polish soldier
Wykonana w trzech językach (po niderlandzku, po angielsku i po polsku) strona poświęcona Jerzemu Bugajowi, Ślązakowi, weteranowi niemieckiej 10 Dywizji Pancernej (walczącej w Tunezji), a następnie 1 Dywizji Pancernej. Po wojnie osiedlił się w Holandii, którą wyzwalał jako jeden z "maczkowców".

Wygrał z Hitlerem
Wygrał z Hitlerem (2)
Historia Teodora Kühna, pochodzącego z mieszanej polsko-niemieckiej rodziny żołnierza Wojska Polskiego, który po przyjęciu volkslisty odmówił służby w Wehrmachcie, za co trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Z Cieszyna do Olsztyna
Wspomnienia Polaka ze Śląska Cieszyńskiego wcielonego do RAD, a następnie do Wehrmachtu, i walczącego na froncie zachodnim.


Poniżej znajdują się odnośniki do innych stron internetowych na których dostępne są informacje o jednostkach, odznaczeniach, historii i organizacji Wehrmachtu, mogące być przydatne przy zgłębianiu tematu losów poszczególnych Polaków wcielonych do niemieckiego wojska i poszukiwaniu różnych informacji.



Axis History Factbook
Strona poświęcona zagadnieniom militarnym państw Osi. Szczegółowe i bogate dane m.in. na temat Wehrmachtu oraz Waffen-SS (w języku angielskim).

Feldgrau
Kolejna strona poświęcona niemieckim siłom zbrojnym w latach 1918-1945, zawiera wiele informacji tabelarycznych o jednostkach i artykułów na różne tematy (w języku angielskim).

Lexikon der Wehrmacht
Przebogaty zbiór informacji na temat całego Wehrmachtu: jego oddziałów, dowódców, odznaczeń, życia codziennego żołnierza (w języku niemieckim).

Die deutsche Wehrmacht
Strona poświęcona dywizjom i związkom bojowym wojsk naziemnych niemieckiego Wehrmachtu (w języku niemieckim).

Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge
Strona domowa niemieckiej organizacji Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi), zajmującej się opieką nad cmentarzami wojennymi.

Wehrmacht Awards
Bogata w treść i ilustracje strona poświęcona odznaczeniom, odznakom, umundurowaniu itp. niemieckiego Wehrmachtu (w języku angielskim).


Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej