W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Podziękowania i kontakt


Nazywam się Wojciech Zmyślony i jestem autorem tej strony. Wszystkich byłych żołnierzy Wehrmachtu oraz ich rodziny bardzo proszę o kontakt i przesyłanie informacji oraz wszelkiego materiałów związanych z służbą Polaków w wojsku niemieckim. Zbiory takie są bardzo cenne z historycznego punktu widzenia i posłużą do dalszej rozbudowy strony. Jestem otwarty na krytykę, za wszelkie uwagi, uzupełnienia i zgłaszanie błędów czy literówek będę niezmiernie wdzięczny. Kontakt ze mną możliwy jest na drodze e-mailowej: w.zmyslony@wp.pl. Nie mam w zwyczaju ignorować listów, ale nieraz z braku czasu odpowiadam z opóźnieniem, toteż bardzo proszę wszystkich piszących do mnie o cierpliwość.

Wszelkie zdjęcia zawierające swastykę umieszczone na tej stronie mają jedynie pełnić rolę dydaktyczną jako ilustracja do omawianego tematu, w żaden sposób nie mają rozpowszechniać ani gloryfikować idei nazizmu. Tworząc niniejszą stronę nie chciałem także w żaden sposób utrwalać pamięci o Wehrmachcie jako takim ani pochwalać służby w nim Polaków. W moim odczuciu kwestię volkslisty i wcieleń do Wehrmachtu należy rozpatrywać raczej jako rodzaj represji wobec społeczeństwa polskiego terenów wcielonych do Rzeszy i z takim podejściem przystąpiłem do tworzenia tej strony.

W czasie pracy nad stroną, przygotowywania artykułów, galerii i życiorysów otrzymałem życzliwe wsparcie wielu osób. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować tym, którzy sami przeżyli wcielenie do niemieckiego wojska i zgodzili się podzielić swą wiedzą i doświadczeniami - czy to na drodze spotkania, rozmowy telefonicznej czy korespondencji. Serdecznie dziękuję:

Panu Stefanowi Arczyńskiemu
Panu Karolowi Czudkowi
Panu Antoniemu Elsnerowi
Panu Stefanowi Jagli
Panu Karolowi K.
Panu Stanisławowi Kaźmierczakowi
Panu Władysławowi Kolarczykowi
Panu Ludwikowi Lipowczanowi


Serdecznie dziękuję wszystkim z rodziny Szczukowskich, którzy to wiele pomogli mi, gdy zbierałem informacje o wujkach Feliksie i Leonie Szczukowskich. Za udostępnienie wspomnień, dokumentów, fotografii i informacji o innych wehrmachtowcach dziękuję Panu Mateuszowi Drożdżowi, Panu Zenonowi Dudkowi, Panu Jean-Loup Gassendowi, Panu Łukaszowi Jaśkiewiczowi, Panu Grzegorzowi Kaszturze, Pani Emilii Klinik, Pani Annie Knapik, Panu Piotrowi Spodziei, Panu Bartoszowi Stefańskiemu, Pani Nelly Tomaszek oraz Panu Markowi Toporowiczowi.

Ponadto serdeczne podziękowania za udostępnienie serwera i pomoc techniczną dla Jarka, a za rady i trafne uwagi na etapie projektowania strony dla Izy, Kasi i Łukasza.


Wojciech Zmyślony


Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej